Způsoby pokládky podlah

Způsoby pokládky podlah

Při pokládce podlah je dobré věnovat velkou pozornost původnímu povrchu – zbrousit, „vystěrkovat“… Je dobré také zvážit přilepení podlahy – je to sice o něco dražší, ale zvyšuje to odolnost podlahy a vodivost tepla. 

Vinylové podlahy mohou být buď v tzv. click systému, nebo lepené. Obě tyto varianty mají určitě své výhody i nevýhody. Pokládka lepené podlahy je složitější a vyžaduje přípravu. Především přípravu povrchu, kdy je nutné použít samonivelační stěrku. Vinyl se pak přilepí, čímž se zvyšuje jeho odolnost a tepelná vodivost. Výsledná cena je tedy o něco málo vyšší, ale je zaručena kvalita. Na druhou stranu lepený vinyl umožňuje velmi snadnou opravu. Poškozená lamela se jednoduše vyřízne a nahradí za novou.

Lamela lepeného vinylu

Klikový vinyl je sice dražší co se týče pořizovací ceny, ale je mnohem jednodušší na pokládku, takže si ho někteří pokládají sami. Navíc nevyžaduje samonivelační stěrku. Jeho odolnost je ale nižší a může způsobovat problémy v místech zátěže. Není tedy vhodný například pod kuchyň, nebo těžké skříně. To se dá vyřešit dilatací nebo přilepením lamel, což ale zvyšuje výslednou cenu. Rozhodně se ale nevyplatí tento fakt podceňovat, protože přetížený click vinyl může začít tzv. stříškovat. To znamená, že každý spoj mezi lamelami bude od místa přetížení vyskakovat do tvaru písmene A. Asi největším problémem u clicku je pak jeho oprava. Poškozená lamela se sice může vyříznout, ale znamená to uříznutí zámku a velmi vysoké riziko toho, že celá skládaná podlaha se vám „rozhodí“. Jedinou variantou je tedy vystěhování nábytku, rozebrání celé podlahy až k poškozené lamele, její vyměnění a opakování pokládky. Navíc tepelná vodivost click vinylu není tak kvalitní z důvodu vzniklé kapsy mezi základním povrchem a vinylem. Za nás tedy určitě vinyl lepený.

Detail click vinylu

Klikový systém se používá i u laminátových, korkových a dřevěných podlah – dosti se ale liší ve velikosti a kvalitě zámečku. Laminátové podlahy mají zpravidla ne moc kvalitní papírový zámek, oproti nim dřevěné podlahy mají zámky kvalitní a bytelné. 

Leave a Comment